دبستان پسرانه هوشمند غیر دولتی محراب2

محراب مدرسه زندگی
دبستان پسرانه هوشمند غیر دولتی محراب2

دبستان پسرانه هوشمند غیر دولتی محراب۲ منطقه14
تعاملی سازنده در محیطی سالم در جهت اطلاع رسانی فعالیت های علمی، فرهنگی، هنری و مذهبی دبستان محراب۲ منطقه14
ارتباط:
mehrabschool2.ir
mehrabschool2@gmail.com
شبکه های اجتماعی:
mehrabschool2
آدرس:
تهران، خ پیروزی، بلوار ابوذر، پل چهارم، زمزم شرقی، ربذه جنوبی، کوچه ۳۲، پلاک۱۲
تلفن:
۰۲۱-۳۳۸۲۲۲۴۱_۰۲۱-۳۳۸۲۲۲۴۳

پربیننده ترین مطالب

اعصاب و نورون ها و طبقه بندی ساختمانی نورون ها

شنبه, ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۷، ۱۰:۳۸ ق.ظ

 سیستم عصبی (دستگاه اعصاب) از دو دسته از سلول ها تشکیل شده است سلول های تحریک پذیر یا نورون ها و سلول های تحریک ناپذیر شامل نوروگلی ها و اپاندیم ها ، تعداد نورون ها در مغز انسان حدود 100 بیلیون (میلیارد) است و تعداد نوروگلی ها چندین برابر تعداد نورون ها است.

ساختمان نورون ها : نورون مانند هر دستگاه دیگر در بدن، دارای بدنه اصلی و هسته هستند .هر سلول عصبی، دارای یک بخش مرکزی و درشت به نام جسم سلولی(soma) و تعدادی زوائد سیتوپلاسمی است که در منطقه ای به نام (( سیناپس)) پیامی را از نورونی به نورون دیگر منتقل می کند. این زایده ها دو نوع هستند :

آکسون ها ، که پیام عصبی را از جسم سلولی خود دور می کند. طول یک آکسون ممکن است کوتاه یا بلند باشد (مثلا می تواند از چند میکرون تا یک متر متغیر باشد). گاهی شاخه یا شاخه هایی از یک آکسون به عنوان شاخه های جانبی (کولترال) خارج می شوند (مثلا در نورون های هرمی قشر مغز).

دندریت یا دندریت ها ، سیگنال عصبی را به طرف جسم سلولی هدایت می کند .این زوائد اصولا کوتاه هستند ولی گاهی بلند بوده که در این موارد ازلحاظ ساختمانی شبیه آکسون می باشند. هر نورون، می‌تواند دارای یک یا چند دندریت باشد، اما فقط می‌تواند یک آکسون داشته باشد

  نورون‌ها از نظر طرز خارج شدن تارهای عصبی از جسم سلولی به سه گروه تک قطبی ، دوقطبی و چند قطبی تقسیم می ‌شوند.

نورون‌های تک قطبی : در این نورون‌ ها آکسون و دندریت‌ ها از یک ناحیه و زائده ی جسم سلولی خارج می‌ شوند. نورون های تک قطبی دارای یک زائده و برآمدگی از جسم سلولی می باشند. با این حال ، آن تک زائده ی خیلی کوتاه به زوائد طویل تر تقسیم می شود(یک دندریت به اضافه یک آکسون). نورون های تک قطبی شامل نورون های حسی هستند که تکانه های عصبی را به سیستم عصبی مرکزی هدایت می کنند. اغلب نورون‌های بی ‌مهرگان نیزتک ‌قطبی هستند.

ورون‌ های دوقطبی : در این نورون ‌ها ، آکسون از یک ناحیه و دندریت‌ ها از ناحیه‌ دیگر جسم سلولی بیرون می ‌آیند. گیرنده ‌های بویایی که در مخاط زرد بینی قرار دارند و برخی نورون‌ های شبکیه چشم از این نوع هستند.

نورون‌های چند قطبی : تعداد این نورون‌ ها از دو نوع قبلی بیشتر است. در این نورون‌ ها آکسون از یک ناحیه و دندریت‌ ها از چند ناحیه‌ دیگر جسم سلولی خارج می‌ شوند. در این نورون‌ ها تشخیص آکسون از دندریت‌ ها بسیار ساده است. نورون های چندقطبی دارای چند زائده هستند که از جسم سلولی امتداد می یابند ، دندریت های بسیار به علاوه یک آکسون منفرد. این نورون ها یا حرکتی هستند(تکانه های عصبی را حمل می کنند که موجب فعالیت از قبیل انقباض عضلات خواهند شد) یا مشارکتی هستند(که تکانه ها را حمل کرده و اجازه ارتباط بین نورون های درون سیستم عصبی مرکزی را می دهد). نورون‌های حرکتی شاخ پیشین نخاخ ، نورون‌های پورکنژ مخچه و نورون‌های هرمی شکل قشر مخ همگی از نوع چندقطبی ولی با شکل ‌های متفاوت هستند.  

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی